Duyurular

İşçilerin Ücretlerini Banka Kanalı İle Ödemesi Uygulaması…

İşçilerin Ücretlerini Banka Kanalı İle Ödemesi Uygulaması 01.06.2016 Tarihinden İtibaren 5 Kişiye Düşürülmüştür

İşçilerin ücretlerini banka kanalı ile ödemesi uygulaması Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği ile 01.06.2016 tarihinden itibaren 5 işçiye düşürülmüştür. Yani aynı işverenin birden fazla sgk dosyası bile olsa bu işyerlerindeki toplam sgk lı sayısı toplamı 5 ve üzerinde ise bundan sonra ücret ödemelerini banka kanalı ile yapmaları zorunlu hale gelmiştir.

Haziran ayında ödenecek avans ve maaşlar için işverenlerin işçilerine herhangi bir bankada hesap açtırması gerekmektedir. Eğer ki İşçiler Banka kanalı ile ödeme yapılamayacak bir yerdeyse PTT kanalı ile de maaş ödemesi yapılabilir.

Cezaya Dikkat!!

İşçiye, İş Kanunundan veya toplu iş sözleşmesinden ya da iş sözleşmesinden doğan alacaklarını, bankalar aracılığıyla ödemeyen işverene veya işveren vekiline ya da üçüncü kişiye, İş Kanununun 102. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili birimi tarafından ücreti bankaya yatırılmayan her işçi ve her ay için, işveren, işveren vekili ve üçüncü kişiye 161TL idari para cezası, uygulanır. Yani işyerinde 6 işçisi olan bir işveren işçilerin ücretlerini banka vb.. kanallarla ödememesi halinde 161,00*6:966,00 tl idari para cezası uygulanacaktır.Bu web sitesine göz atarak, çerez politikasını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Politikası.
Kabul ediyorum