Duyurular

Ödeme Kaydedici Cihazları (Yazar Kasaları) Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlarla Eski Tip Değiştirmek İçin Son Gün kademeli olarak değişmiştir.

Ödeme Kaydedici Cihazları (Yazar Kasaları) Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlarla Eski Tip Değiştirmek İçin Son Gün kademeli olarak değişmiştir.

İşletmesinde sabit POS cihazı kullanan tüm işletmeler için ise zorunluluk 2016 yılı başından itibaren başlayacaktı.

KADEMELİ GEÇİŞ

Ancak esnaf sanatkarların yeni döneme daha sağlıklı uyum sağlayabilmeleri ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda, yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğu bir yıl ertelenmiştir.

25.12.2015 tarihli ve 29573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile, yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğu, 2014 yılı satışları brüt hasılatı 150 bin liranın altında olan esnaf sanatkarlar için bir yıl ertelenmiş, diğer esnaf grupları için de kademeli bir geçiş süresi öngörülmüştür.

Buna göre yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğu; 2014 yılı satışları/brüt iş hasılatı;

150 bin liranın altında olanlar için 01.01.2017 tarihinde,

150-500 bin lira arasında olanlar için 01.10.2016 tarihinde,

500 bin-1 milyon lira arasında olanlar için 01.07.2016 tarihinde,

1 milyon liranın üzerinde olanlar için ise 01.04.2016 tarihinde başlayacak.

Bu açıklanan sürelerden önce kullanılan yazarkasaların mali hafızaları dolduğu taktirde, esnaf sanatkarlar yazarkasalarına yeni bir mali hafıza taktıramayacak, yeni nesil yazarkasa kullanmaya başlayacaklardır.

Ayrıca dileyen mükellefler belirtilen sürelerden önce Maliye Bakanlığı’nca onaylanmış cihazları kullanabileceklerdir. Yine aynı şekilde 2016 başından itibaren (1.1.2016 tarihinden sonra) işe başlayacak esnaf ve sanatkarlarımız yeni nesil yazarkasa kullanacaklardır. Bu kapsamdaki üyelerimiz işe başlama tarihinden itibaren 30 gün içinde yeni nesil yazarkasalarını edinmek zorunda olacaklardır.

Tanınan ek süre dolmadan mali hafızası dolduğu için veya 2016 başından sonra işe başladığı için yeni nesil yazarkasa alan üyelerimiz, yeni cihazların alış faturasında yer alan tarihten itibaren 30 gün içinde bağlı bulundukları vergi dairesine cihazlarını kaydettirmek zorundadırlar.Bu web sitesine göz atarak, çerez politikasını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Politikası.
Kabul ediyorum